SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK
Vysílání
Čtvrtek 20:00
N/A
Anketa

Popis epizody 118

Something Wicked
(Striga)

Fitchburg, Wisconsin

Malá dívenka se před spaním modlí u postele. Její táta stojí ve dveřích a poté ji jde uložit. Když je holčička v posteli, zeptá se, jestli maminka přijede domů. Otec jí řekne, že ne, protože bude přes noc v nemocnici u její sestry.

Uprostřed noci začnou vlivem větru na okno dívka tlouct větve z nedalekého stromu. Holčička je ale vzhůru a sleduje okno. Za ním se pohybuje něco, co připomíná kostnatou ruku. Dívenka vyskočí z postele a přes okno zatáhne závěsy. Náhle se ale to, co připomínalo lidskou ruku, začne pohybovat směrem k okenní klice. Okno se otevře a do pokoje začne proudit vítr. Ozdoba nad dívenčinou postelí se začne pohybovat a vydávat jemné cinkání. Na její posteli se objevuje stín jakési postavy, ale holčička je stále otočená zády k oknu. Najednou na ni šáhne kostnatá ruka a otočí ji. V tu chvíli uvidí, že zpod temné kapuce se otevřou vrásčitá ústa a začne z nich vyzařovat světlo. Hned, jak toto dívenka uvidí, začne vyděšeně křičet.


V autě se Sammy s Deanem dohaduje, jestli mají opravdu správné souřadnice. Dean mu odpovídá, že je otec poslal do Fitchbergu a neříkal by to pro nic za nic. Sam mu ale říká, že několikrát projel záznamy a nic nadpřirozeného v tomto městě nenašel. Dean mu říká, že je možné, že se tam s nimi chce táta sejít. Nakonec ho ujišťuje, že tam bude určitě něco na zabití.

Když přijedou na místo, Sam si všimne jedné divné věci – na dětském hřišti nejsou téměř žádné děti, přestože je již odpoledne, kolem čtvrté.


Na hřišti je jediná žena se svou dcerou, se kterou se dá Dean do řeči. Nenápadně se jí ptá, kde jsou všechny děti a dozví se, že jsou nemocné. Sice jich je jen pět nebo šest, ale jejich stav je opravdu vážný. Rodiče si myslí, že je to nakažlivé.

V místní nemocnici se vydávají za členy monitoringu nemocí. Když jsou do dětského oddělení, míjí několik pokojů. V jednom je stará žena na invalidním vozíku a na zdi má pověšený kříž, ale vzhůru nohama.


Na oddělení je přijme doktor Hydaker. Potvrdí jim, že již mají šest případů za posledních pět týdnů. Nejdříve si mysleli, že je to bakteriální zápal plic, ale antibiotika nemají žádný účinek. Imunitní systém dětí nepracuje tak, jak by měl. V rozhovoru je vyruší sestra, která doktora žádá o několik podpisů. S bratry se dá do řeči a řekne jim, že se to šíří v rodinách, ale jen po dětech, nikdy ne po rodičích. Dean si chce s dětmi promluvit, ale sestra mu oznámí, že nejsou při vědomí. Nakonec si tedy chtějí promluvit s rodiči. Ptají se, koho posledního jim tam přivezli. Je to muž, který byl se svou dcerou na začátku dílu. Dozvídají se, že jeho dcera Mary, je nejstarší. Je jí 13 let a byla první, koho tato nemoc z rodiny napadla. Další noc se stala obětí jeho druhá dcera, Bethany. Dean se ptá, jestli si dívky hráli venku, z čehož by zápal plic dostali, ale otec si myslí, že to bylo oknem, které bylo u obou dívek otevřené. U první dcery si nic jistě nevybavuje, ale u Bethany si je jistý, že na noc okno zavíral. Je si jistý, že jej musela otevřít ona, protože její pokoj se nachází v druhém patře a okno je bez římsy, proto by ho nikdo jiný nemohl otevřít.


Když bráchové z nemocnice odcházejí, Sam pochybuje o tom, že je to skutečný případ a může jít jen o zápal plic. Dean si ale myslí, že něco mohlo ta okna otevřít a otec by je sem neposlal jen tak. Nakonec se rozhodnou, že dům, kde se odehrál tento poslední případ, prozkoumají.

Při prohlížení dětského pokoje nemohou na nic neobvyklého přijít, ale když Sam otevře okno, objeví v dřevě otisk kostnaté ruky. Sam se zeptá, co může mít otisky jako je tento, ale Dean ho nevnímá, protože si na něco vzpomněl.


Když byl malý a staral se o Sammyho, jednou měl jejich otec na stole rozložený případ a k němu i fotografii. Na ní byl vyfocen naprosto stejný otisk, jaký teď viděli na okně.


Najednou Samovi řekne, že ví, proč je sem táta poslal. Už se s tou věcí jednou setkal a chce, aby dokončili to, co on už nestihl.

Na noc se ubytují v hotelu, ale ještě před ním Dean Sammymu vypráví, že se jejich otec s touto příšerou již setkal. Sam si ale nic nepamatuje, protože byl ještě moc malý. Dean mu řekne, že to po čem jdou, se jmenuje Striga. Je to ta, kterou lovil i jejich otec, ale jemu utekla.

Na recepci po zazvonění přijde malý chlapec Micheal a Deana obslouží. Když hoch obdivuje Deanovo auto, najednou vejde do dveří jeho matka Joanna a chlapci řekne, aby připravil večeřisvému mladšímu bratrovi Asherovi. Když se Dean zapisuje do návštěvní knihy, podívá se do vedlejší místnosti, kde Michael nalévá mléko svému mladšímu bratrovi. To mu opět připomene, když byl on malý a musel na Sammyho dohlížet. Pak se ale ze vzpomínání vrátí do reality, když mu žena vrací kreditní kartu.Na pokoji se Samovi nakonec přeci jen podaří najít informace o příšeře, se kterou mají co dočinění. Je to něco jako čarodějnice, pochází z Albánie, ale legendy o ní sahají až do starého Říma. Krmí se něčím, co je nazýváno jako “dech života“. Je to něco jako životní síla, esence. Dean si vzpomene, že jim doktor říkal, že děti vypadají naprosto vyčerpané. Tím pádem dostat zápal plic je snazší. Tento tvor – Striga, se živí na všech bytostech, ale preferuje děti. Je zranitelná jen, když se krmí. V tu chvíli jí dokáže zabít posvěcené železo – broky nebo náboje. Problém je ten, že když se Striga neživí, je dokonale maskována. Může vypadat jako člověk a prameny uvádějí, že v této podobě zastupuje něco neškodného. Nejčastěji je to stará, vetchá žena. Náhle si Dean něco uvědomí. Ukáže Sammymu mapu, kde označil body, kde všude zaútočila Striga, a když se body spojí, centrum se ukáže jako nemocnice. Když tam byli, Dean si v jednom pokoji všiml staré ženy, která měla na zdi pověšený kříž, ale vzhůru nohama.

Večer se bráchové vydají do nemocnice, aby prověřili svoji stopu. Když potají vejdou do pokoje staré ženy, objeví ji v kolečkovém křesle. Vůbec se nehýbá, ale když se k ní Dean přiblíží, začne křičet, že jí chtějí určitě krást věci, protože se jí to děje pořád. Sam řekne, že jsou údržbáři a že si mysleli, že spí. Žena se jim ale vysměje, když si myslel, že spí s otevřenýma očima. Nakonec jim řekne, ať spraví ten krucifix na stěně, protože o to žádala už několikrát.

V hotelu, který patří Joanně, se v noci za oknem dětského pokoje objeví Striga.

Když dalšího dne ráno přijedou bratři na místní parkoviště, před vstupem do pokoje si Dean všimne Michaela, jak sedí zaraženě na lavičce. Když se ho Dean zeptá, co se děje, dozví se, že Asher onemocněl. Myslí si, že je to jeho chyba, protože nechal otevřené okno a on dostal zápal plic. Dean mu ale říká, že to není jeho chyba. V průběhu rozhovoru vyjde z hotelu jeho matka a nasedá do auta, protože jede nemocnice. Michael chce jet s ní, aby mohl vidět brášku, ale matka mu přikáže, že musí zůstat. Nakonec se Dean nabídne, že jí do nemocnice zaveze on, protože v tom stavu, v jakém je, nemůže řídit.

V knihovně se Sam snaží získat více informací o Strige. Volá Deanovi a chce vědět, jak je na tom Michaeův brácha. Dean mu řekne, že nic moc. Sam mezitím našel zprávy z různých měst, kde se staly podobné případy. Striga udeří každých 15,20 let a zasáhne nové město. To, co se děje v tomto městě je teprve začátek. V těch ostatních místech to trvá měsíce. Děti upadnou do kómatu a pak zemřou. Nejstarší zmínka o této „epidemii“ je v Black River Falls v 90. letech 18. století. Najednou Sam uvidí fotku z této doby a je na ní zachyceno několik doktorů, kteří stojí kolem dětské postele a jednou z osob je i doktor Hydaker. Fotka je z roku 1893.


V pokoji se Sam rozčiluje nad tím, že to nevypátrali dřív. Doktor je perfektní krytí, lidé jim věří. Deana napadne, že když Striga jde i po sourozencích, tak po Asherovi přijde na řadu Michael. Sam ale řekne, že za žádnou cenu ho nepoužijí jako návnadu, protože je to příliš nebezpečné. Náhle Dean řekne, že je to vše jeho chyba. Sam se ho zeptá, co to povídá, vždyť on přeci za nic nemůže. Chce po něm, aby mu řekl, co před ním skrývá. Dean mu nakonec začne vyprávět, co se stalo.

Jednou večer, když byl jejich otec opět na lovu, to Dean nemohl vydržet v hotelovém pokoji, a proto se rozhodl, že se půjde na chvíli projít. Měl dávat na Sammyho pozor, ale prostě si musel provětrat hlavu. Když se pak vrátil zpět, dveře do Sammyho pokoje byly přivřené, přestože když odcházel, byly otevřené. Škvírou mezi nimi vycházelo světlo ze stolní lampy. Když opatrně otevřel dveře, nad Sammym se skláněla Striga. Když vzal Dean do ruky brokovnici a natáhl ji, vyrušil jí v průběhu krmení. Když si ho všiml, přestala se krmit, ale v tu chvíli do pokoje vtrhl jejich otec a několikrát po ní vystřelil. Přestože jí trefil, Strige se podařilo utéct. Otec Deanovi vyčetl, že se Samem nebyl v pokoji, když mu to nakázal a ihned zrušil jejich rezervaci a odvezl je k pastoru Jimmymu. Když se poté vrátil zpět na místo, aby jí ulovil, nebyla tam. Od té doby se neobjevila, až teď. Nikdy o tom s tátou nemluvil.


Když mu to Dean dovypráví, Sam mu řekne, že byl přeci jen dítě, ale Dean mu odvětí, že dostal rozkaz a neuposlechl. Ví, že je to velmi riskantní použít Michela, ale je to ta jediná šance, jak dostat Strigu.

Dalšího dne se za Michaelem vydají a řeknou mu celou pravdu. Ten si nejprve myslí, že jsou šílená a chce na ně zavolat policii, ale nakonec jim uvěří. Viděl jí také, ale myslel si, že má jen nějakou noční můru. Řeknou mu, že ji mohou zabít, ale potřebují jeho pomoct.

V pokoji se baví, že to moc dobře nevyšlo. Sam Deanovi řekne, že to nemohou chtít po dospělém, natož po dítěti. Najednou se ozve klepání na dveře, a když je Dean otevře, stojí za nimi Michael. Ptá se, jestliže tu věc zabijí, uzdraví se jeho bratr, ale Dean mu odpoví, že to nevědí. Nakonec jim řekne, že pomůže.

Do jeho pokoje instalují kameru s nočním viděním, takže perfektně uvidí, co se děje, přestože v místnosti bude tma. Plánují, že jedinou jeho prací bude ležet pod dekou a až Striga přijde, oni vtrhnou do pokoje, on se svalí pod postel a zůstane tam tak dlouho, dokud mu neřeknou.


Je kolem třetí hodiny ranní, Sam s Deanem stále hlídkují a sedí u monitoru a pozorují pokoj. Sam se Deanovi najednou začne omlouvat za to, že na něj párkrát vyjel kvůli jeho slepým následováním tátových příkazů. Najednou si ale všimnou na monitoru, že za oknem se objevila kostnatá ruka. Michael jí v místnosti pozoruje také, přestože je k smrti vyděšený. Bratři čekají, až se Striga začne na Michealovi krmit a teprve poté mohou zaútočit. Když se Striga nakloní těsně nad chlapce a otevře ústa, vtrhnou bráchové do pokoje a vypálí do Strigy celý zásobník.Ta se poté skácí za postelí na zem. Když se Dean přesvědčuje, jestli je Striga opravdu mrtvá, najednou se postaví na nohy a odmrští ho na druhý konec pokoje. Poté zaútočí i na Sama a začne z něj vysávat životní energii. Nakonec se ale Deanovi podaří strefit se jí přímo mezi oči. Zbyl po ní pouze plášť.Když si ráno balí věci do auta, potkají se na parkovišti s Joannou. Baví se s ní, jak to vypadá s Asherem a ta jim řekne, že se jeho stav o hodně zlepšil, stejně jako u ostatních dětí. Nový doktor jí řekl, že bude v pořádku. Je ale zvláštní, že se doktor Hydekar od minulé noci neobjevil. Bratři ale vědí, co se s ním doopravdy stalo.


Když Micheal odjede se svou matkou do nemocnice, aby se podíval na svého bráchu, řekne Sam, že je to špatné, že Michael nyní ví, že ve tmě existují tyto věci. Přeje si, aby měl opět tu nevinnost.

Popis zpracoval: Sammy
Popis upravil: Pěna

Komentáře k této epizodě

(Zadejte, pokud chcete tuto diskusi sledovat mailem)

Stav překladu AMW.cz
(Supernatural S15E00):
Příští epizoda SERIÁL SKONČIL
Partneři 4news.cz