SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK
Vysílání
Čtvrtek 20:00
N/A
Anketa

Popis epizody 119

Provenance
(Obraz)


Díváme se na starý obraz, který si mladý pár právě zakoupil v aukci. Působí trochu strašidelně a stejný dojem má i nová majitelka. Když to řekne svému příteli tak ten jen vtipně opáčí, že ji ochrání. Ona se směje se s ním-vždyť je to přece jen obraz. Přítel jí říká, aby šla napřed, že ještě zamkne dům. V momentě kdy zhasíná světla, jedna z postav na obrazu se pohne. . . Když se muž vrací nahoru do ložnice, říká přítelkyni, aby rozsvítila, že nic nevidí. Opře se rukama o postel a ucítí něco mokrého. Ptá se, jestli se jí něco vylilo a rozsvěcí stolní lampičku. S úděsem zjišťuje, že má na rukou její krev. Ona leží v posteli mrtvá s podříznutým hrdlem. Muž zděšeně uskakuje od postele, pak se zadívá stranou a křičí. . .

Sam a Dean jsou v baru. Mezitím co Dean balí nějakou neznámou holku u baru a píše si její číslo, Sam se zaobírá deníkem jejich otce. Pak popadne noviny na kterých je velký titulek: „Manžele někdo podřezal v jejich vlastním domě. “ Okamžitě začíná mávat na Deana, kterému se moc nechce od “rozdělané práce“, ale nakonec za Samem jde. Když Sam říká, že něco má, Dean oponuje, že on taky a přesvědčuje Sama, aby si udělali krátkou dovolenou. Sam bratrovi oznamuje, že se umí seznámit sám. Dean sice souhlasí, ale zároveň říká, že to neudělá. Následně Sama poslouchá jen na půl ucha, ten se ho snaží přesvědčit, že se opravdu jedná o případ pro ně. Koneckonců-podobné vraždy už se staly a John Winchester je má zapsané v deníku. Dean tedy souhlasí, že to prověří, ale až ráno a úprkem se vrací k teď už dvěma slečnám u baru, aby je balamutil svými pohádkami o tom, kdo je. Sam se od stolu jen směje.


Druhý den ráno Dean vyspává v Impale a Sam ho probouzí hlasitým troubením na klakson z čehož má Dean nejprve málem infarkt a poté za Samova škodolibého smíchu trousí, že “to nebylo moc hezký“. Sam bráchu seznamuje s novinkami okolo případu. Dean tipuje, že ty vraždy budou možná souviset s prokletým předmětem, ale Sam říká, že dům je prázdný. Bráchové se tedy vetřou na soukromou aukční akci, ale pořadatel, je tam nachytá. Samovi tuhne krev v žilách, když vidí, jak Dean vtipkuje na účet pořadatele, cpe se pohoštěním a lije do sebe šampaňské. Mezitím, co si dále prohlížejí vystavené věci, naráží na ten starý, trochu děsivý obraz. V tu chvíli se za nimi objeví dcera pořadatele-Sarah. Se Samem si okamžitě padnou do oka. Sam jí představuje sebe a Deana, přičemž slovo “ bratr“ spíše cedí mezi zuby, jelikož Dean má opět plnou pusu občerstvení. Když se ho Sarah ptá, zda má sehnat další jednohubky, Dean s plnou pusou odpovídá, že “už to stačí, dík“. Bráchové se jí začínají vyptávat, ale to už je otec Sarah a pořadatel v jedné osobě vyhazuje, jelikož opravdu nejsou na seznamu hostů. Když ti dva dorazí do hotelu tak jim málem vypadnou oči z toho, jak je zařízený. Dean následně Sama přesvědčuje, aby Sarah zavolal s tím, že se jí líbil a mohl by z ní dostat nějaké informace.


Sam se tedy se Sarah schází, aby si spolu dali večeři a popovídali si. Do hotelu se vrátí i s kopiemi papírů o původu zboží. Dean Sama neustále pošťuchuje kvůli Sarah a nabízí, že by tam, až to vyřeší, mohli chvíli zůstat. Ten ho raději přerušuje s tím, že něco má. Zjišťují, že ten obraz, který viděli v aukční síni je určitě to, co hledají. Jména majitelů a následných obětí na papírech se shodovala se jmény v deníku jejich táty.


V noci se tedy vloupají do aukční síně, najdou obraz, vyříznou plátno z rámu a venku ho spálí. Dean poznamenává, že dělají světu umění laskavost. Oba ale ani netuší, že mezitím, co pálí plátno tak se v rámu objevuje nové. . . Druhý den Dean poplašeně zjišťuje, že ztratil peněženku a zřejmě to bylo v noci, když se vloupali do aukční síně. Vzhledem k tomu, že v ní má falešný průkaz a na ní otisky, musí ji najít dřív, než někdo jiný. Sam ještě na bratra stíhá vrhnout nevěřícný a naštvaný pohled a jde hned za ním. Při hledání je vyruší Sarah. Aby Sam nějak zakamufloval, co tam dělají, vykládá, že odjíždějí, ale to už ho Dean přerušuje s tím, že zůstavají ještě nejmíň dva dny a že mu už taky vrátí tu dvacku, co na ní vždycky zapomene. . . Sam mu ji s významným pohledem vyškubne z ruky a Dean ho tam následně nechá se Sarah. Ta říká, že se jí večeře moc líbila a mohli by si to někdy zopakovat. . Sam souhlasí, ale zároveň jí vysvětluje, že to Dean popletl a skutečně odjíždějí už dneska. V tom dva pracovnící kolem pronáší neporušený obraz. když to Sam vidí, překvapeně zahuláká “panebože“ nečež to musí zamlouvat tím, že se mu ten obraz líbí. Okamžitě se Sarah ptá, co o tom obrazu ví. Ona mu odpovídá, že jen to, že jí nahání husí kůži a nedovolí svému otci, aby se dál prodával. Sam horlivě přikyvuje s tím, aby ho opravdu neprodávali a aby mu to slíbila. Říká, že se jí ještě ozve a když se ho Sarah ptá, jestli teda dneska neodjíždí zmateně mumlá, že asi ne. . . Sarah to přijde divné, ale nechá to být.

Kluci sedí v Impale a řeší jak obraz definitivně zničit. Musí zjistit vše o rodině, která je tam namalovaná a tak vyráží do knihovny. Zjišťují, že manžel a zároveň otec údajně celou svou rodinu podřezal holičskou břitvou. Moc nadšeni nejsou ani po tom, co slyší, že těla byla zpopelněna. Knihovník jim pak ještě ukazuje obrázek té rodiny v knížce, který vypadá stejně, jako ten strašidelný obraz, který byl u všech vražd. Požádají knihovníka o kopii, ten jim ji udělá.

Mezitím Sarah vyčítá otci, že jí slíbil, že obraz neprodá, ten už ale putuje k nové majitelce. Prý mu nabídla přesvědčivou cenu.


Sam Deanovi v hotelu říká, že otec na obraze se díval do strany a ne přímo. Musí si ten obraz jít prohlédnout znovu a důkladně. Dean do bratra opět rýpe kvůli Sarah nakonec, ale začne mluvit vážně. Říká Samovi, že asi se Sarah nechce nic mít kvůli Jessice, ale ta by si určitě nepřála, aby to tak bylo napořád. Sam souhlasí, že je to i kvůli ní, ale dodává, že to není ta jediná věc, už ale neříká jaká. Dean konstatuje, že jí stejně musí zavolat kvůli tomu obrazu. Zatímco Sam telefonuje, Dean na něj vrhá významné pohledy. Když, ale jeho bratr vyskakuje ze židle s tím, že je obraz prodaný zbystří i Dean. Sam se okamžitě ptá na adresu nového majitele.

Když se tam bráchové i Sarah přiřítí, majitelka Evelyn, už je mrtvá. Sarah je bohatší o děsivý zážitek, když jí dá ruku na rameno a její kamrádce se odklopí hlava od krku. . . Druhý den se jí to bráchové všechno snaží vysvětlit. Když to trochu vstřebá, umane si, že pojede s nimi. Sam je proti, ale není mu to nic platné. Jen co Sarah vyjde ze dveří jejich pokoje, Dean jejím směrem namíří ruku a se svým typickým úšklebkem říká „Same, tuhle si vem. “ Všichni se následně vrací do domu Evelyn, aby si obraz lépe prohlédli. Sama zaujme obraz v obraze. Když se Dean podívá, přes popelník jako přes lupu, zjišťuje, že je na kryptě v obraze napsáno “Merchant“.


Dean už je otrávený, že si s nimi ten duch hraje, ale na třetím hřbitově mají konečně štěstí a kryptu nacházejí. Sarah se pozastavuje nad tím, že jsou v kryptě vystavené hračky mrtvých dětí. Také zjišťují, že urny jsou tam jen 4, urna otce chybí. Mezitím, co Dean hledá, kam tatíček zmizel za pomoci úmrtních listů, Sam a Sarah si povídají venku. Sam Sarah vysvětluje, že ji sice má rád, ale nechce ji ohrozit. Ona to bere tak, že takový je život a hodlá to risknout. Nakonec je vyruší Dean s tím, co našel. Přeživší z rodiny se za otce tak styděli, že nechtěli, aby byl pohřben v kryptě. Předali ho tedy obci a ta mu vystrojila pohřeb 3. třídy. Nebyl tedy zpopelněn, ale pohřben, což znamená, že bráchové mají co spálit. Vykopou kostru, důkladně ji posolí, polijí benzínem a zapálí. Pro jistotu se ještě vrací do Evelyna domu, aby obraz zakopali. Dean za dalších narážek na ty dva zůstává v Impale, zatímco jdou Sam a Sarah do domu. Když vidí obraz, hned zjišťují, že je něco špatně:jedna holka z něj zmizela i s břitvou. V tu chvíli se zabouchly vchodové dveře. Jakmile to Dean zpozoruje, vrhá se k nim a snaží se je otevřít, což nejde. Sam se shání po soli, ale nezbyde mu nic jiného než nadávat, že tam žádná není. Našel, alespoň železo a ducha na chvíli zahnal. Mezitím přemýšlejí, jak to že je ta holka pořád tam, když je zpopelněná. Sarah říká, že dřív se panenky dělaly přesně podle podoby dítěte a používaly se i pravé vlasy. Oběma bratrům to okamžitě dochází-jsou to lidské ostatky a v té kryptě je ta panenka. Dean okamžitě sedá do Impaly a jede tam zpátky, aby ji zničil. Duch dává Samovi i Sarah zatím pěkně zabrat. . . Když Dean dorazí na místo, mlátí do skla nejprve rukou, pak rukojetí od zbraně a už už chce odejít pro něco jiného, když v tom ho to trkne. “Ale Deane. . . !“ pronese nevěřícně na svůj účet a už do skla střílí. Vyndavá panenku a chce zapálit její vlasy zapalovačem, ten ale ne a ne naskočit. . . Mezitím si duch jde s břitvou v ruce pro Sarah. Sam nemůže nic dělat, je zavalený těžkou skříní. V tu chvíli se ale Deanovi podaří panenku spálit.


Duch mizí v ohni a jeho malba se vrací zpátky do obrazu. Další den Dean Samovi a Sarah říká, co zjistil. Dcera Melanie byla adoptovaná, její rodiče našli zavražděné v posteli. Zabila je, ale kdo by ji podezíral, že?Pak zabila i svou adoptivní rodinu, vina padla na otce. Ten se pouze snažil upozornit na to, že ty vraždy páchá ona. . . Sarah nařizuje obraz spálit.


Sam se loučí se Sarah a odchází. Pak mu to ale nedá, vrátí se a políbí ji na rozloučenou. Dean je z dálky spokojeně pozoruje a řekne si pro sebe „No výborně. “ a nasedá do Impaly.

Popis zpracovala: Samulet
Popis upravil: Lukasss

Komentáře k této epizodě

(Zadejte, pokud chcete tuto diskusi sledovat mailem)

Stav překladu AMW.cz
(Supernatural S15E00):
Příští epizoda SERIÁL SKONČIL
Partneři 4news.cz