SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK
Vysílání
Čtvrtek 20:00
N/A
Anketa

Popis epizody 121

Salvation
(Salvation)

Epizoda začíná už jako mnohokrát sestřihem toho nejlepšího z minulých dílů, za doprovodu muziky. Tentokrát s oblíbeným songem Carry on my Wayward son od skupiny Kansas. Nacházíme se v kostele v Blue Earth ve státě Minnesota, kde právě farář Jim listuje v nějaké knize...trochu se zvedne vítr a do kostela vstoupí Meg. Přijde k faráři a poví mu, že se chce poradit. A tak se mu začne svěřovat... Farář ji pozorně poslouchá do té doby, než Meg mrkne a řekne: "Než jsem mu prořízla hrdlo a vyrvala mu srdce z hrudi"....a my najednou vidíme, že její oči jsou z ničeho nic celé uhlově černé.


Farář Jim se zhrozí a povídá: "Už vím kdo jsi (má už nějaké zkušenosti a ví, že tohle může být jedině démon)... sem ale nesmíš, tohle je svěcená půda". Meg se postaví a s tím jejím samolibým úsměvem mu oznámí, že tohle platí jen pro nižší ligu..Jim se dá na útěk... Třesoucíma se rukama odemyká dveře, až dojde do místnosti se zbraněmi, vezme do ruky nůž a hodí ho po Meg, která rozrazila zabedněné dveře hned po něm. Bez sebemenších potíží uchopí do rukou nůž a oznámí farářovi, že hledá Winchestra. Jim chce chránit kamaráda a tak odpoví, že ztrácí čas, že už ho rok neviděl, a kdyby ano, stejně by jí to neřekl. Meg se k němu pomalu přiblíží s nožem v ruce, řekne jen: "já vím", a prořízne faráři hrdlo.

Nyní se nacházíme v Manningu, ve státě Colorado...Všichni Winchestrovi jsou v pokoji a baví o démonovi, co zabil Mary. John synům vypráví, jak sledoval démona a co o něm zjistil, že se orientuje na děti, kterým je přesně půl roku. Nyní zjišťujeme, že Samovi bylo v ten osudný den přesně šest měsíců a to si náš bratr začíná vyčítat. Dean se ho snaží přesvědčit, že to není jeho vina...jejich roztržku ukončí John. Dean mu položí otázku, kde najdou toho démona a otec to kupodivu ví. "Kde?" zeptá se odhodlaně Sam. Otec se na něj podívá a odpoví: "V Salvation v Aiowě"


To už naše oblíbená rodinka jede po silnici a míjí značku, která oznamuje, že se nachází v Salvation... Zanedlouho John zastaví na kraji silnice, vyleze z auta a ve velkém rozhořčení oznamuje synům, kteří hned po něm nechápavě vystupují ze svého auta, že umřel pastor Jim ( jejich dlouholetý přítel), kterého prý někdo podřízl a on vykrvácel. V kostele byly nalezeny stopy síry, to znamená že tam byl démon. John ihned vymýšlí plán: "Chci záznamy všech dětí, kterým bude v příštím týdnu šest měsíců" oznámí svým synům. Ti ihned uposlechnou. John je otočen zády k synům, a přemáhá slzy, které mu tlačí na víčka... je smutný že zrovna Jim, takový hodný člověk. Bratři se na něj soucitně dívají, ale neví co na to říci. "To musí skončit... skončíme to, za každou cenu", otočí se na ně jejich otec, který odhodlaně nasedá do svého Jeepu a rázně za sebou zabouchne dveře. Sam a Dean nastupují do svého Schevroletu Impala a následují otce....

Další záběr nám prozrazuje, jak Winchestrovi získávají kupu informací. Vyhledávají informace v nemocnicích pod falešnými průkazy, kterých mají již plnou přihrádku. Sam vychází z jedné nemocnice, když najednou dostane jednu ze svých vizí...nejasné obrazy nějakého domu a matky s dítětem. Něco se tam děje... v tom ale ten dům i matku s kočárkem ze své vize uvidí před sebou.

Okamžitě jim běží naproti. Zjišťuje, že dceři je dnes přesně půl roku, nechce však nic prozradit, a tak jí raději popřeje jen hodně štěstí, řekne jí aby na sebe dávala pozor a odejde. Za chvíli se mu zjeví další vidění. Tentokrát už je jasnější a dává větší smysl. Té rodině se má stát to, co kdysi jim a to dnes v noci. To už se ale znovu nacházíme v pokoji, kde Sam ostatním oznamuje, co viděl ve své předtuše. John se rozhořčuje, proč mu nezavolali, když začal mít ta vidění.."Zavolat, tobě"? skočí mu do řeči Dean a s mírným ironickým úsměvem pokračuje, že volal otci, z Lowrence a Sam mu volal když umíral. "I mrtvej by zvedl telefon dřív než ty"...John totiž nemá ve zvyku, jak všichni víme, zvedat telefon, a proto i jeho vlastní synové slyší záznamník častěji než samotného otce. John, i když velmi nerad, souhlasí. "Ať už je to předtucha či ne, tu rodinu čeká peklo, jaké jsme zažili my", ukončí ticho, které nastalo Sam. John namítá, že nebude čekat, jeho jiskry v očích nám prozrazují, jaký má na démona vztek, a že nenechá zničit další lidské životy. V tu chvíli zazvoní Samovi mobil. Je to Meg. Dožaduje si k telefonu Johna. Sam po krátkém váhání a zapírání neochotně podá otci telefon. Meg mu úlisným hlasem oznámí, že viděla, jak se farář Jim udusil vlastní krví a teď je v Lincolnu, na návštěvě u dalšího starého přítele Winchesterů - Caleba. "Chci ten kolt Johne", oznámí mu zprudka. Jenže John zapírá, že neví o co jde..." Ne?, no tak poslouchej", odpoví na to meg... prořízne Calebovi hrdlo a drží mobil tak blízko, aby bylo vše slyšet. John celý rozzuřený řekne Meg, že ji zabije, jenže ona má teď v ruce více trumfů a vydírá ho... za každou cenu chce ten kolt a jestli-že jí ho nepřinese, tak všichni na kterým mu záleží zemřou! John váhá, ale co mu zbývá, nemůže ne sebe přeci vzít odpovědnost tolika životů, a tak po chvíli s velkým sebezapřením souhlasí. Domluví se tedy na místě a času, ale jestli to nestihne, tak mají přátelé smůlu a umřou...


Sam a Dean nejdříve nemohou uvěřit, že by Meg byla démon a vymlouvají otci, aby se proti ní nestavil v Lincolnu sám. Jenže otec nemá navybranou. Démon však udeří dnes v noci, ten kolt potřebují a tak John vymyslí plán, aby získali trochu času. Pokusí se Meg podstrčit falešný kolt....."Chceš abychom tu zůstali a sami zabili démona?", odvětí nevěřícně Sam. To John nechce, chce přeci jen to, aby už toho všeho byl konec, aby šel Sam studovat, Dean založil rodinu a se slzami v očích odvrácený od svých synů dodává "aby Mary žila"...obrátí se na syny a řekne "Chci to prostě ukončit". Bratři se na sebe podívají odhodlaným a zároveň soucitným výrazem... jsou rozhodnuti: Dnes to prostě musí skončit, i když na to budou jen sami dva.

Ale to už jsme na bahnité opuštěné cestě někde u vlakové trati. John a Sam právě skládají zbraně do auta. Náhle přijíždí Dean, vystoupí z Chevroletu a podává otci falešný kolt, který koupil ve starožitnictví a upozorňuje ho, že je to past. Než odjede, musí mu otec slíbit, že uteče dřív než se to provalí, ať se nenechá zabít. John slibuje a na oplátku vytahuje ze své bundy pravý kolt a podává ho Deanovi.


Klade synům na srdce, aby šetřili každou ránu. Popřeje jim hodně štěstí, všichni se rozloučí a John odjíždí ve svém Jeepu vstříc osudu.....

Je noc, prší, John právě dojel ke skladišti v Lincolnu. Rozhlíží se kolem a vymýšlí únikovou cestu pro případ nejvyšší nouze. To už Sam a Dean sedí v autě před domem té rodiny a přemýšlí, jak je vylákat ven a zabít démona. Oba mají strach o otce.

Opět ve skladišti: Meg se rozhlíží, zda-li už John přijel. Když nic nevidí odchází dovnitř a my vidíme, že je schován za betonovou nádrží s vodou. Vyleze po malém žebříku a začne světit vodu, do které na konci obřadu hodí křížek.

Již v autě... bratři rozebírají akci, Sam pro jistotu Deanovi oznamuje že ho má rád..."Hele hele nevyhrožuj", namítne Dean, "děláš jako by se ti mělo něco stát, takovýhle řečičky já nesnáším"... a začne mu vykládat, že se nikomu nic nestane, jen to, že démon se nedožije zítřejšího rána....."Rozumíš?", koukne naštvaně na bratra a ten kývne hlavou, jako že ano.

Meg už ve skladišti nedočkavě čeká na Johna... A dočkala se, za jejími zády se zrovna objevuje jeho postava.....Meg je zklamaná že to stihl, už nemůže nikoho zabít, a tak aspoň vyžaduje ten kolt. John zkouší vyjednávat, jenže Meg porušila pravidla a přivedla si sebou ještě někoho, a tak toho raději nechá a podává jí kolt. Ta si ho důkladně prohlíží, podá ho kumpánovi a ptá se ho, zda-li je tenhle kolt pravý. Ten se na něj také zamyšleně kouká, pozoruje podezřele Johna a nečekaně obrátí kolt proti Meg a střelí ji do srdce.


Ona však nezemře, jen se rozzuřeně ptá proč to sakra udělal... Kumpánovi to okamžitě dojde - tohle není pravý kolt a oba se obrací na Johna. Ten zkouší situaci usnadnit tím, že z něj nikdy nestřílel a tudíž netuší, že kolt není pravý. To démony ale ani trochu nezajímá. John začíná prchat do sklepení (přišel čas vyzkoušet únikovou cestu). Otevře kohoutek u hadice u potrubí a začne podlahu kropit vodou. Démoni vzápětí přiběhnou a nechápavě pozorují. co to má znamenat. Démon, kterého přivedla Meg se jen ušklíbne a zřejmě si jen pomyslí, co to před ním stojí za blázna. Pokouší se projít vodou, ale najednou se mu zcela nečekaně začnou rozpouštět boty a tak rychle uskočí zpět...Jak vidíme, tak John velmi chytře vymyslel plán se svěcenou vodou. Ironicky se na démony usměje a utíká pryč.


Bratři sedí v autě a zrovna Zkouší volat otci, který to samozřejmě jak jinak, než nezvedá. Z ničeho nic začne být špatný signál v rádiu, zvedne se vítr a v domech začnou blikat všechna světla - démon už přichází. Oba se na sebe kouknou pohledem plným strachu, očekávání, ale i nesmírného odhodlání a tak vylézají z auta.

John v Lincolnu zrovna přibíhá ke svému Jeepu a nečekaně zjišťuje, že má rozřízlé pneumatiky.....

Bratři se dobývají do domu, odemykají dveře a rozhlíží se po pokoji. Najednou je však majitel napadne basetbalovou pálkou. Dean okamžitě zareaguje a přimáčkne ho ke zdi. Z horního patra se ozve vylekaný hlas manželky, která se ptá co se děje a manžel jí řekne, ať běží za jejich dcerou Rousie. "Ne", snaží se tomu zabránit. Sam a běží nahoru za ní....Žena vejde do pokoje a vidí, že nad dětskou postýlkou někdo stojí. Náhle ji podivná síla přitiskne na strop, naštěstí přibíhá Sam s koltem v ruce. Sotva spatří démona, který se na něj podívá plamennýma očima, pozvedne proti němu kolt a vystřelí. Jenže se nestrefí, protože se démon ještě předtím rozplyne a manželka padá k zemi.
Sam ji okamžitě odvádí pryč a Dean, který tam zrovna vtrhl jde pro Rousi. Sotvaže ji vytáhne ven, postýlka ve které byla celá vzplane a pokoj začne hořet.


To už jsme opět ve skladišti. John přiběhne do nějaké uličky a snaží se někomu zavolat. V tom ho ale nějaká nadpřirozená síla, řekla bych, že stejná jako u té ženy, odmrští na zeď a silně ho tam spoutá. Snaží se přemáhat bolest a nekřičet, jenomže to moc nejde. Vidíme jak k němu přichází Megiin kumpán a zjišťujeme jakou má vlastně sílu.

Znovu v Salvation: V domě zrovna vybouchne dětský pokoj a nám se naskytne úžasný záběr na roztříštěné okno, ze kterého se valí spousta plamenů. Naši bratři se ženou a dítětem vybíhají před dům, kde na ně čeká manžel. "Nechte nás už být"!, okřikne muž bratry, ale manželka ho zarazí a vysvětluje mu, že je zachránili a oběma moc děkuje... Sam náhle uzří, že démon je pořád v domě a svéhlavě se chystá vrhnout do plamenů. Dean ho však zarazí se slovy, že je to sebevražda. To je Sammovi v tuhle chvíli upřímně jedno. "Mně ne"!, okřikne Dean nabroušeně bratra a oba sledují jak démonova silueta mizí v plamenech......


Nacházíme se v nějakém pokoji. Dean zkouší volat otci a Sam sedí zaraženě na posteli. John to nezvedá a Dean apeluje na bratra, že se mu něco muselo stát. Sam jako kdyby neslyšel "stačilo kdybys mě na něj pustil"...Dean zaklapne mobil a povídá bratrovi, že by zemřel, jestli je ochoten obětovat život. Sam odpoví že ano, a tím Deana rozzuří a povídá mu, že dokud je tu on, tak mu to nedovolí, že jestli chce démona najít jen aby ho zabil, tak doufá, že ho nikdy nepotkají....."I když zabil Jessicu a naši mámu"? koukne Sam upřeně bratrovi do očí. Dean ale odvětí "jednou si řekl, že už jsou pryč a nedá se nic dělat, stejně už se nevrátí". To už Sam vybuchne a silou narazí bratrem do zdi. "Tohle už nikdy neříkej, ne po tom co se stalo".


Dean se na bratra jen soucitně podívá a povídá že ho chápe, že už jsou jen oni dva a že je má rád a bojí se o ně. Sam, kterého zlost v tu chvíli opustila a vystřídala ji spíše soucit a láska k bratrovi, ho uvolňuje ze svého sevření....měli by prý zavolat otci, Dean okamžitě poslechne a opět se zkouší dovolat otci...Telefon konečně někdo zvedne, není to však otec, ale Meg. Udivenému Deanovi s úsměvem oznamuje, že svého otce už nikdy neuvidí..............TO BE COUNTINED.............

Moje hodnocení:

Tohle byl jeden s těch nejzdařilejších dílů. Bylo tam hodně emociálních scén a taky jsme se zase dozvěděli něco nového o Minulosti Winchestrů, to mě vždy zaujme. Byla tam i zajímavá scéna když John světil vodu, tyto scény jako vymítání a toto mě vždy velmi zajímá a bylo to vítané zpestření. Zakončení dílu a celá ta atmosféra byla prostě vynikající. Měla jsem co dělat, abych to vydržela do dalšího dílu.Takže nemůžu jinak, než dát zase 10/10.

Popis zpracovala: Supernaturallois
Popis upravila: Kaškulka, L.u.k.e.

Komentáře k této epizodě

(Zadejte, pokud chcete tuto diskusi sledovat mailem)

Stav překladu AMW.cz
(Supernatural S15E00):
Příští epizoda SERIÁL SKONČIL
Partneři 4news.cz