SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK
Vysílání
Čtvrtek 20:00
N/A
Anketa

Popis epizody 122

Devil's Trap
(Ďáblova past)

Epizoda začíná sestřihem toho nejlepšího z minulého dílu, za doprovodu songu Fight The Good Fight od skupiny Triumph. Navazujeme tam, kde jsme minule skončili. Dean zkouší volat svému otci Johnovi.Telefon nečekaně zvedne Meg, která mu oznámí, že svého otce už nikdy neuvidí a ukončí hovor.Šokovaný Dean chodí nervózně po pokoji, třesoucíma se rukama si dává kolt za opasek a oznamuje Samovi, co mu Meg řekla a navrhl že musí okamžitě odjet pryč. Sam, také ještě šokován z telefonátu se s Deanem chvíli pře, ale starší bratr ho zarazí a zavelí k okamžitému odjezdu. To už vidíme jak Chevrolet Impala '67 vyjíždí nádherným smykem na silnici a oba bratři se v autě baví o tom, co právě vyslechli, kde asi jejich otec může být a jestli není náhodou mrtev.


To ale Dean rázně odmítá se slovy, že vše se ruší dokud tátu nenajdou. Dean chce začít hledat ve skladišti v Lincolnu, ale po tom, co s ním Sam nesouhlasí usoudí, že má zřejmě pravdu a jede dál.

Je ráno. Ocitáme se u starého známého Bobbyho, ke kterému bratři přes noc dojeli a doufají že jim snad poradí... Bobby zvedá ze stolku dvě lahve a přináší je Deanovi. V jedné je svěcená voda a v druhé whisky, ze které si oba s chutí přihnou, zatímco si Sam prohlíží užitečnou knihu "Klíč Šalamounův", ve které najde ochranné kruhy proti démonům. Bobby jim vysvětlí jak fungují a nezapomene dodat, že si myslí, že jsou ve velké kaši. Něco se prý chystá, posedlých ďáblem je čím dál víc a oni jsou přesně ve středu toho všeho. V tom začne strašně nahlas štěkat Jimův pes a všichni jsou okamžitě v pozoru. Bobby odhrne rolety a podívá se z okna, kde by měl být přivázaný... nic však nevidí - pes už tam není. Najednou někdo rozkopne dveře - je to Meg. Stojí ve dveřích a prohlíží si všechny přítomné.

Dean se naštve, vyběhne proti ní a chce ji polít svěcenou vodou. Meg ho však bez problému, pohybem ruky odhodí a Dean narazí do knihovny a spadne na zem. Pak od Bobbyho a Sama vyzvídá informace o tom, kde je kolt. Když už je asi uprostřed místnosti, a samolibě si myslí že má vyhráno, objeví se za ní Dean, sjede ji pohrdavým pohledem a odpoví na její otázku, že s tím, že přijde oni počítali a koukne se na strop. V záběru, který vidíme je Meg chycená právě v těch ochranných kruzích, které si před chvílí Sam prohlížel, a které jsou namalované na stropě.


Po ukázce "Supernatural", je Meg svázaná na židli pod ochrannými kruhy. Jim zrovna nasypal sůl před všechny okna a dveře a Dean právě začíná vyslíchat Meg, kde je jejich otec. Ta si vychutnává lži o tom, že jejich otce s největším potěšením zabila a Dean jí zato vrazí facku. Bobby si je zavolá k sobě a nabádá je, aby se k ní nechovali tak špatně, že je to vlastně jen nevinná dívka posedlá ďáblem. "Tím líp" odvětí Dean. Začíná vymítání, které Sam předčítá z deníku. Občas je jeho průběh prolínáno Megiinými skřeky a odpověďmi typu, že jejich otce zabila, že umíral v bolestech a že prosil o to, aby naposled mohl vidět své syny. Oba bratři při této odpovědi znejistí, kouknou se na sebe, ale potom se naštvou ještě víc, a zatímco Sam dál předčítá, tak Dean oznamuje Meg, že jestli říká pravdu, tak se vlastnoručně postará o to, aby se dostala do pekla a tam že půjde za ní a zabije všechny pekelné stvůry, které najde. Ke konci , kdy už židle kopíruje tvary ochranných kruhů je bolest nesnesitelná, a tak jim Meg prozradí, že je v domě v Jeferson City v Missoury. Dean ji ale nepustí a nakáže Samovi ať to dokončí..."Ty parchante slíbil jsi to, "rozčiluje se Meg, ale nadarmo. Dean ví co je zač a nenechá ji přece jen tak odejít. Po "hádce" Bobbyho a Deana, při které vyjde najevo, že po vymítání Meg okamžitě zemře a jestliže vypadla z okna, je její tělo už mrtvé... to Sam dokončí a z Meg vylétne černý dým (démon). Následují nevěřícné, udivené a vylekané pohledy všech tří. Něco se však stalo... Meg je na tom sice velmi špatně, ale žije. Bratři ji opatrně rozvážou a položí ji na zem. Meg má s mluvením velké problémy, má také velké bolesti. Mimo jiné jim ale stačí říct, že ten démon mluvil pravdu, ale že je to past. Protože je ale hodně zbědovaná, tak na Deanovu otázku, kde přesně jejich otec je, stačí odpovědět - VÝCHOD SLUNCE..... a zemře.


Bratři se loučí s Bobbym, který jim věnuje svoji knihu, kterou si Sam u něj předtím prohlížel... Pak odjíždí do Missoury.

Již v Misssoury: Bratři stojí se svým autem na prašné cestě. Dean připravuje zbraně z kufru a Sam si na kapotě auta prohlíží knihu od Bobbyho. Po chvíli začne na kufr auta kreslit ďáblovu past (znamená to že z kufru se stane bezpečnostní sejf, kam můžou uložit kolt).


Po menší hádce o tom, jestli kolt vezmou s sebou, nebo ho nechají v autě, přičemž Sam vyhraje a kolt zůstane v kufru, se vydají na průzkum kolem řeky...najednou si všimnou velké cedule apartmánu "Východ slunce".


Konečně pochopili co to znamenalo, když jim o tom Meg řekla před tím, než zemřela. Jenže Démoni se mohou převtělovat, proto to může být prakticky kdokoli, a tak Dean vymyslí způsob jak vylákat všechny ven z budovy....Požární poplach...

Sam vchází do apartmánů a se špionážní přesností spustí poplach, aniž by si ho někdo všiml..

V prvním záběru vidíme vyplašené, vybíhající lidi a v dalším démony, kteří hlídají Johna přivázaného na posteli a v bezvědomí. Najednou je všude spousta hasičů a Dean se snaží upoutat pozornost jednoho z nich, zatímco Sam krade hasičské obleky. To už sledujeme, jak si to Dean a Sam šinou po chodbách domu a u každých dveří se zastavují s detektorem, který jim ukazuje zda uvnitř bylo, nebo je něco nadpřirozeného.


Zčistajasna Dean oznámí Samovi, že jako malý si přál být hasičem... Sam se jen ušklíbne a dodá že se s tím nikdy nesvěřil... rád by se k tomu ještě nějak vyjádřil, ale to už jejich pozornost upoutá detektor, který oznamuje že dveře před kterými stojí, jsou ty pravé. Následuje rychlá výměna pohledů a záběr na jednoho z démonů, který uslyší klepání a tak se jdou oba démoni podívat co se to děje. Kukátkem jim naši bratři sdělí, že musí opustit budovu.

Démon koukne na svého kumpána, který je schován za dveřmi a potom je začne pomalu odemykat. Sam a Dean na nic nečekají, rozrazí dveře, zkropí démony svěcenou vodou a zavřou je do kumbálu. Potom kumbál obsypou solí, svléknou si uniformy a jdou vysvobodit svého otce. Jakmile ho uvidí ležet na posteli, Dean se k ní přiřítí a chce ho rozvázat... Sam ho však zastaví a řekne Deanovi, že je možné, že může být také posedlý, a doprovázený Deanovým nevěřícným pohledem polije otce svěcenou vodou, avšak bez účinku. V tom se John probudí a ptá se, proč na něj vylili tu vodu. Dean se na Sama podezdřeně koukne a pohledem mu naznačí jako že "JÁ TO ŘÍKAL" a přeřízne otci pouta... Momentálně jsme opět před apartmány a koukáme na démony, jak se převtělují do jednoho černocha a hasiče. Opět už v pokoji se chtějí všichni tři dostat ven. To už ale z chodby naproti nim vyrazí ti dva převtělení. Všichni tři se vrací do pokoje a vylezou oknem ven po požárním žebříku a rám zasypou solí. Dole pod oknem jde Sam napřed, protože Dean táhne jejich otce. Najednou na Sama ze strany skočí démon... Dean jde svého bratra zachránit. Pokouší se démona jakkoli od Sama odtrhnout, ale ten ho pouhým pohledem odhodí na kapotu auta a dál Sama mlátí. V dalším záběru vidíme, jak démonovi přistála kulka v hlavě kterou vystřelil Dean z toho vzácného koltu. Pomůže Samymu vstát a společně potom pomáhají otci.


Najednou se nacházíme v nějakém domě . Sam sype před všechny okna a dveře sůl a Dean, který právě uložil otce do vedlejšího pokoje, aby si odpočinul, si sedne do pokoje k Samovi. Sam se po chvíli otočí na bratra a začne mu děkovat za záchranu života... "Není zač" odpoví Dean, ale vyčítá si tu vzácnou kulku. Chvíli je ticho a nám se naskytl záběr na Deana, kterého velmi trápí to, že s ním ani nehnulo, že zastřelil toho člověka na ulici. Děsí ho představa, že pro bratra a pro tátu je schopen všeho. Sam se na něj soucitně dívá, ale není na to schopen cokoliv říct. Náhle přichází do pokoje John a uklidňuje Deana že nemusí. "Nevadí, další kulka" ptá se zdrceně Dean. John mu ale odpovídá že ne, že musel. To se Deanovi nějak nezdá. Divně se na otce podívá, ale nechá to být. V tu chvíli v celém domě začnou blikat světla a venku se zvedne silný vítr. Winchestrovi si mezi sebou vymění rychlé pohledy a jejich otec zavelí. Sam ať zkontroluje, jestli je sůl všude a Dean ať mu dá kolt. Jenomže to řekne tak nedočkavě, že to v Deanovi vyvolá velké podezření.Ten se podívá nejdřív na kolt a pak na svého otce... Konečně pochopil - tohle není jejich otec! Pozvedne proti němu kolt a řekne: "Ty nejsi můj táta"! Otec (démon) se to snaží uhrát,vykrucuje se z toho, ale Dean je již pevně rozhodnut. Po malé chvíli přijde i Sam. Zmateně se na ně dívá, není mu vůbec jasné co se tu děje, ale zanedlouho se přidá na Deanovu stranu, i když je mu vidět na očích jak má svého otce rád a je mu to líto.

Otec (démon) předvádí dobrý herecký výkon, při kterém se mu lesknou oči. "Když jste si tak jistí, do toho, zastřelte mě, řekne John (démon) a sklopí hlavu. Jenomže Dean to nezvládne (ostatně kdo by dokázal zabít vlastního otce), kouká na něj s výrazem plným utrpení a nerozhodnosti. Ví že je ten démon v něm, ale je to jeho otec, co když se mýlí? Jeho myšlenky přeruší John, který zvedne pomalu hlavu a my už vidíme jeho žluté až plamenné oči.


Vzápětí oba bratry odhodí nějaká síla dozadu, při které Deanovi vyletí kolt z ruky a připoutá je na zeď.


John (démon) zvedne kolt ze země a myslí si že vyhrál. Baví se tím, jak jsou oba bezbranní a na tváři mu poskakuje pobavený výraz. Začne jim vyčítat že teď je to fifty fifty, démon v Meg prý byla jeho dcera a ten muž na ulici jeho syn, že se Samem a s dětmi jako je on má své plány, a proto zabil Jessicu a Mary. Bratři si mezi tím vyměňují pohledy a je vidět jak jsou naštvaní. Oběma cukají tváře vztekem. "Můžeš to zkrátit, já totiž nesnáším monology", řekne Dean. Démon přejde místnost až k němu, a s tím pobaveným šklebem mu vmete do tváře, jak ho nepotřebují, že se zbytečně snaží dávat tuhle rodinu dohromady a že Sam je Johnův miláček atd...Dean se rozzlobí, sice se tváří jako by nic, dokonce se pokusí i o úsměv a zasáhne démona do citlivého místa, protože mu připomene, že to on zabil jeho děti a že už jsou mrtví. Démon se na něj letmo koukne a zase skloní hlavu, hned jak ji zvedne, probodne Deana vražedným pohledem a nechá z něho crčet krev proudem.

Sam se zhrozí a pokouší se bratra osvobodit ještě urputněji, než předtím. Dean přemáhá bolest a snaží se promluvit k otci ať ho nenechá umřít. Po chvíli mu sklesne hlava na hruď. My vidíme jak se to v Johnovi všechno mele, na chvíli dostane částečnou kontrolu nad svým tělem a prosí démona v sobě ať toho nechá, při tom se najednou Sam uvolní, hmátne rukou po zbrani a zamíří na Johna.

Démon, znovu v plné kontrole nad svým tělem se otočí na Sama a řekne: "Zabij mě a zabiješ tátu". "Já vím odpoví odhodlaně Sam a střelí otce (démona) do stehna.Ten spadne na zem. Tím se uvolnilo Démonovo sevření a Dean, celý od krve padá k zemi. Sam okamžitě přibíhá ke zraněnému bratrovi a snaží se mu pomoct. Dean ho ale pošle, ať se podívá, jak je na tom táta, a Sam ho poslechne. Nakloní se nad otce a v tom John zvedne hlavu a začne volat na Samyho, ať ho střelí rovnou do srdce, že démon je pořád v něm, že ho cítí, ale dlouho ho už neudrží. Rychlé záběry na vystrašené a nerozhodné obličeje Deana a Sama, doprovázené Johnovým přemlouváním o vlastní smrtí gradují atmosféru. Sam se nemůže rozhodnou, je to ten stav kdy vaše srdce chce něco jiného, ale mozek poroučí jinak. Zkrvácený Dean ležící na zemi volá na bratra ať to nedělá. Napětí se zvyšuje... Sam má prst na spoušti...

......Najednou z Johna vylétá černý dým. Sam už nemusí střílet, ale všichni ví, že teď už démona nebude možnost zabít.....


My už jsme ale na silnici v Chevroletu Impala '67, kde všichni tři zakrvácení Winchestrovi jedou do nemocnice. Dean, který je na tom nejhůř sedí v zadu a ztěžka oddechuje. Sam řídí auto a přitom mluví se svým otcem, který má kulku v noze...."máme ještě jednu kulku, začneme od za.........", to však nestačí Sam doříct. Do Chevroletu Impala narazí ze strany plnou silou kamion a srazí ho ze silnice.


Záběr na obličej řidiče kamionu, který se oddaluje, až vidíme celou scenérii nehody. Pohled do auta: Všichni tři Winchestrovi jsou v bezvědomí a od krve......TO BE CONTINUED.....

Moje hodnocení:

Byl to velmi zdařilí díl s hodně emociálně vypjatými chvilkami, při kterých mi naskakovala husí kůže.Navázání na minulý díl bylo jak má být a ten vynikající děj. No prostě jeden s těch nejlepších dílů. Závěr epizody byl opravdu velmi infarktový, to se mi ale vůbec nelíbilo, byl to však geniální konec na navázání druhé série. Moje známka: 10/10

Popis zpracovala: Supernaturallois
Popis upravila: Kaškulka

Komentáře k této epizodě

(Zadejte, pokud chcete tuto diskusi sledovat mailem)

Stav překladu AMW.cz
(Supernatural S15E00):
Příští epizoda SERIÁL SKONČIL
Partneři 4news.cz