SLEDUJTE NÁŠ FACEBOOK
Vysílání
Čtvrtek 20:00
N/A
Anketa

Popis epizody 204

Children Shouldn't Play With Dead Things
(Ona je zombie!)

Epizoda začíná jako už mnohokrát, sestřihem z minulých dílů. Nacházíme se v nějakém bytě, kde v kuchyni na židli sedí zdrcená dívka a její kamarád Neal jí staví na stůl dvě lahve pití, čokoládu a k tomu pouští emotivní rock s tím, že je to ten nejlepší lék na zlomené srdce. Dívka mu vřele děkuje za podporu a za všechno, co pro ni dělá. Nečekaně někdo zaťuká na dveře, dívka se zhrozí zda-li to není její přítel Matt, ale Neal jí povídá, ať nemá strach, že se o ni postará a odchází ke dveřím, zatímco dívka sedí vystrašeně na židli... Neal otevře dveře, a v nich stojí přítel té dívky - Matt, přesně jak se obávala. Ten Nealovi povídá, že s ní musí mluvit, ať mu uhne z cesty. Když mu Neal odmítá ustoupit, Matt ho odstčí a jde dovnitř bez jeho svolení... Oba vchází do kuchyně, ale Dívka už tam není... V dalším záběru vidíme, kde Angela momentálně je. Jede autem domů po temné silnici, je velmi rozrušená a vzlyká... Ze své tašky na sedadle spolujezdce se ozývá melodie jejího mobilu. Dívka ho vytáhne z tašky a displey ukazuje, že ten, kdo jí volá je Matt. Zvedne telefon a povídá mu, ať ji nechá být... přítel namítá, že je mu vše líto, ale dívka trvá na svém... chvíli se hádají. Rozrušená Angela si nevšimne zatáčky, která je přímo před ní a v plné rychlosti nabourá... Na displey mobilu dopadají kapky krve z jejích úst... dívka je mrtvá....


"O tři dny později"... Je ráno, všude je světlo a naše známá Impala si to šine po silnici... Bratři se uvnitř zrovna dohadují o tom, že Sam chce navštívit mámin hrob, ale Dean namítá, že to ani není její hrob, "vždyť tam není tělo", že ho nechal udělat nějaký strýc, kterého ani neznají. Chce se raději stavit v Roadhause a lovit démona... Sam mu mírně ironicky odpovídá, že je to dobrý nápad, tak ať ho vysadí, on si chytne stopa a potom se sejdou... "Jasně" ,namítá Dean stejně ironicky a jede dál.

Právě se nacházíme u hrobu jejich matky. Sam zrovna klečí před náhrobkem, nožíkem před sebou vyhrabává kus půdy a vkládá tam otcovi vojenské identifikační známky. Dean se k hrobu nepřibližuje a obchází okolo, když v tom si všimne něčeho divného. Přímo před ním stojí úplně suchý strom a vedle něj, v místě, kde má být hrob, je vše mrtvé v dokonalém kruhu. Po chvíli Dean zjišťuje, že je to hrob dívky Angely, která měla před třemi dny autonehodu. Chce začít ve zkoumání, protože si myslí, že by to mohl být nějaký druh démona. Jenže Sam tomu nevěří, myslí si, že to dělá kvůli něčemu jinému a bratra odrazuje. Dean se ale nenechá jen tak přesvědčit a po menší neshodě jedou ze Samem za otcem toho děvčete.

V dalším záběru, už ťukají na dveře univerzity, kde otec pracuje. Vydávají se za Angeliny přátelé. Otec je pouští dovnitř a bratři mu vyjadřují upřímnou soustrast. Dean nám ukazuje zdrsnění své postavy po otcově smrti a truchlícího otce nenechává na pokoji, ani se moc nesnaží hrát, že je mu nějak to líto. Nepozorovaně se snaží otce dr. Masona dotlačit k tomu, aby ho utvrdil v jeho teorii, že svoji dceru znovu vyvolal on. Sam se snaží celou situaci mírně usměrňovat a Deanovi jaksi nejapné poznámky udržuje v pomezí slušnosti.


To už jsme v pokoji Sama a Deana. Mladší z bratrů si právě u umývadla umývá obličej a Dean se zatím s knihou v ruce snaží přijít na něco, co by usvědčilo, nebo udalo pádný důvod toho, že to místo okolo hrobu je znesvěcené. Sam ale není tak podezíravý jako Dean. Hádá se z bratrem, že to vůbec nemusí být znesvěcené místo, že si myslí proč to Dean vlastně dělá, "je to kvůli mámině hrobu" apeluje na bratra. Že si myslí, že lov je pro Deana jediný způsob, jak zapomenout na tátu a mámu a ptá se ho, jestli nechce vzít jiný případ, že by se cítil lépe. Dean se podívá tím svým vražedným pohledem na bratra a při poslední větě konstatuje: "Nepotřebuju tyhle keci" a odchází ven dát si drink.

Právě se nacházíme doma u Matta, který právě pozoruje video, natočené se svojí bývalou přítelkyní Angelou ještě v době, kdy byly šťastný pár. Je doma sám. Po chvíli mu vyschne v krku a tak se zvedá ze sedačky a jde si pro pivo. Květina, která je na stole a ještě před chvílí krásně kvetla, najednou zvadne a zkroutí se. Když se znovu posadí na gauč, obraz videa zastavuje na smějícím se obličeji jeho, teď už mrtvé přítelkyně. Najednou se na obrazovce začíná objevovat právě její odraz. Zděšený Matt se otočí a my už jen slyšíme znít čepel nože a pak jen vidíme jak na obrazovku vystříknou kapky krve...


To už Dean otevírá kartou byt mrtvé dívky a porozhlíží se uvnitř. Zakouká se na fotky, které v domě jsou a v odrazu jedné z nich uvidí nějakou dívku ve spodním prádle. Ta začíná křičet a zavře se v jednom pokoji. Křičí, že zavolá 911. Dean celou situaci uklidňuje a vzápětí si vymýšlí historku, že je Angelinin bratranec a jde si pro její věci. "Jmenuju se Alan... Alan Stanwick" a udělá takový nevěřící ksichtík, zda mu dívka uvěří :-). Dívka Lindsay otevře dveře. Oba si sedají na pohovku na proti sobě a dívka odpovídá Deanovi na jeho všetečné otázky ohledně Matta a Angely. Lindsay mu po chvíli prozradí i to, že Matt si minulou noc prořízl hrdlo. Měl prý před smrtí vidiny... říkal, že všude vidí Angelu. Dean se nakonec od dívky dozví i informaci, kde Matt bydlel.

Nyní jsme znovu v pokoji bratrů. Sam se zrovna kouká na nějakou "lechtivou" kazetu, ale jakmile slyší vcházet bratra, okamžitě video vypíná a snaží se dělat jakoby nic. Jenomže na Samovi by to poznal každý. "Trapný" povídá Dean, popojde po pokoji a velmi ironicky povídá Samovi, že měl pravdu, že skoro nic nenašel, jen že si Matt prořízl minulou noc hrdlo a před smrtí povídal, že Angelu všude vidí. "Ale to je normální"..."Ok, dobrá". "Promiň, možná se tu přece jen něco děje" udobřuje bratra Sam. "Možná"? zeptá se nevěřícně Dean a apeluje na bratra, že ví jak má svoji práci dělat. Sam už se nedohaduje, nakonec uzná bratrovu pravdu a navrhuje, aby zkontrolovali byt toho kluka. Jenomže Dean byl rychlejší a právě odtamtud přišel. Našel tam jen hromadu mrtvých rostlin. "Sakra, i ta zlatá rybka byla mrtvá". Náš oblíbený bratr Dean ukradl z bytu deník té holky a právě z něj se bratři dozvídají, kdo byl její nejlepší přítel a kde bydlí. Nečekají ani chvilku a vydávají se za ním.

Tentokrát jsou naši bratři pomocníky v žalu. Neal jim poví něco, co dosud nevěděli. Matt v tu noc Angelu podvedl a kvůli tomu havarovala. Zároveň jim poví, že ještě něco má a tak bratři nasedají do svého milovaného Chevroletu a vydávají se na hřbitov, protože je jen jediný způsob jak zjistit, jestli to Mattovu vraždou skončilo. Musí spálit její kosti. Po tom co vykopou Angelinin hrob a otevřou rakev, čeká je velké překvapení... uvnitř žádné tělo není!

Nyní v domě Neala. Právě vchází do nějaké podzemní místnosti a vidí na protější straně sedící dívku s černými vlasy – Angelu. Ta přijde k trochu očarovanému Nealovi a začne ho líbat.

Sam s Deanem na hřbitově právě při bližším prozkoumáním rakve nacházejí na straně zvláštní symboly. V dalším záběru již hodně naštvaní bratři klepou na dveře otce mrtvé dívky. Dr. Mason jim otevře dveře a pouští je dovnitř. Dean mu ukazuje ty znaky které byly na hřbitově a chce od něj slyšet, co jsou zač. Když mu doktor Mason v klidu vysvětlí, že se užívají k rituálním obřadům, tak ho velice naštvaný Dean, který si myslí, že svoji dceru zavolal zpět přerušuje a začne na něj křičet, že jí neměl volat zpět, že co je mrtvé, má mrtvé zůstat. "Jste duševně nemocný" povídá otec a volá policii. To Deana naštve ještě víc, hrne se k Masonovi a vyráží mu sluchátko z ruky. Sam ho však stačí v čas zastavit a ukazuje bratrovi, že všude v domě jsou krásné živé květiny, to znamená, že ten duch zde nemůže být. Dean se vytrhává z bratrova sevření a naštvaně vychází ven. Sam se ještě omlouvá a odchází za bratrem.


Venku se bratři začínají hádat. Sam Deanovi vyčítá, že ten muž byl nevinný a měli ho nechat na pokoji, jenomže Dean trvá na svém a myslí si, že jestli není tady, bude někde jinde. "Přestaň" okřikne bratra Sam a začíná už Deanovi zase předhazovat, jak je z tátovi smrti nevyrovnaný a že se chová jako blázen... "Jestli vytáhneš tátovu smrt ještě jednou"... zvedá ruku sevřenou v pěst Dean. Sam začíná Deana prosit ať si dá pokoj a povídá mu, že už ztratil tátu, mámu, Jesicu a teď má ztratit i jeho...? Dean se po těchto slovech mírně uklidní a bratrovi se omlouvá, že se tak chová, že to ví, ale že musí tu proklatou zombi najít a zneškodnit. Na tom se oba bratři shodnou a vydávají se jí hledat.

Neal se právě ve svém bytě nedůvěřivě vyptává mrtvé Angely na to, jestli nemá něco společného se smrtí Matta, ale protože ji miluje, tak jí věří a za chvíli už ho dívka bez problému přesvědčuje o opaku...

Bratři sedí v bytě a plánují, jak ji zabít, problém je však v tom, že způsobů je daných mnoho a neví se, který doopravdy funguje. Nakonec se dohodnou, že to nejdříve zkusí stříbrnou dýkou, teď však ještě musí zjistit, kde Angela je a kdo ji vyvolal... To už má Dean v ruce její deník ve kterém najde, že Neal byl Angelinin velmi blízký přítel, možná i něco víc a zároveň měl přístup ke všem knihám dr. Masona, jelikož s ním pracoval...

To už se bratři po tmě dostávají do Nealova bytu. Uvnitř najdou mrtvé květiny, znamená to tedy, že jsou na správném místě. Po chvíli objevují nějaké podezřelé dveře a vydávají se jimi dolů do sklepení, kde najdou, jak Dean přesně řekl, pokoj přímo stvořený pro zombii. Angela tam ale není a tak Deana napadne chytrá myšlenka. Jestli Matta zabila kvůli tomu, že ji podváděl, na takovou věc musí být přeci dva. "Zdálo se mi, že Angelinina spolubydlící byla velmi rozrušená z Mattovi smrti, myslím tím skutečně "velmi rozrušená"...

Dívčina spolubydlící - Lindsay si právě balí v pokoji věci a prohlíží si fotku Matta, když v tom nečekaně někdo zaklepe na dveře. Vylekaná dívka se k nim opatrně přiblíží a ptá se skrz zavřené dveře, zda je tam někdo, ale žádné odpovědi se nedočká... Pomalu začne odemykat dveře. Když je však otevře, nikdo veku nestojí. Náhle ji Angela zezadu chytne za vlasy a zabouchne dveře. Zatímco Lindsay křičí, Angela ji stále drží. Ta se však vysmykne a běží do kuchyně. Angela je jí však v patách. Na komerčním stolku zdvihá velké nůžky a přibližuje se k Linsay... ta se jí pokouší omluvit... jenomže duchové nemívají ve zvyku odpouštět a tak se Angela i přesto, že ji Lindsay tak prosí rozmáchne nůžkami přímo ke kamarádčině hlavě... Lindsay se však v tu pravou chvíli skloní a duch místo ní sekne do vysklené skříně. Ducha to však neodradí a znovu sekne nůžkami po dívce, až z toho Lindsay spadne na zem. To je pro ducha výhoda a tak se Angela s nůžkami připravenými k pomstě přibližuje... Lindsay plná adrenalinu v záchvatu strachu vymyslí jediné možné východisko a to takové, že vykopne nohu dopředu jak prudce jen může a podaří se jí Angele rozkopnout koleno, až to opravdu zapraská. Duch padá k zemi. Vyděšená dívka obrací Angelu na záda a zjišťuje, že nůžky, kterými se jí pokoušela zabít má zapíchnuté v hrudi. Lindsay se zhrozí co to jen provedla. Duch však nečekaně otevře oči a popadne Lindsay za vlasy. Pomalu si vytahuje krvavé nůžky z hrudi a pokouší se je vrazit do dívky...


... dostane však várku stříbrných kulek z Deanovi pistole přímo do zad. Otáčí se a dostává ještě jednu přímo do hrudi a tak vyskočí oknem ven a začíná utíkat. Dean se vydává za ní a Sam, který se tam objevil se svým bratrem uklidňuje napadenou Lindsay. Po chvíli se v okně znovu objevuje Dean a rozčiluje se, jak ta mrtvá pipka může tak rychle utíkat. To už jedou bratři po silnici a vydávají se za Nealem. V autě se ještě vybavují, co jiného by moli použít a Sam najde v deníku, že ji musí připíchnout zády do rakve. Otázkou zůstává, jak ji jen dostat na ten hřbitov?!

Vtrhnou do bytu Neala a snaží se z něj dostat, kde je Angela. Když ale i po chvíli dělá že neví, Dean se naštve a popadne ho. Pod nátlakem jim Neal prozrazuje, že je u něj doma, ale to už Dean spatřuje mrtvé rostliny všude po pokoji. Neal jim tedy musí lhát. A tak vymýšlí velmi chytrý plán. Povídá, že musí provést nějaký rituál na jejím hrobě a za pár hodin bude mrtvá. Potom se nakloní blíž k Nealovi a potichu mu povídá, že se odtamtud musí dostat co nejdříve a ať se snaží, aby ji moc nenaštval. Bratři vychází ven. Neal popojde kousek dál ke skříni, ve které je Angela schovaná. Ta vyjde ven na světlo a Neal se zhrozí, když vidí střelné rány, které na její šedé mrtvé kůži opravdu nevypadají hezky. Angela, která slyšela celý jejich rozhovor ho prosí, aby jí pomohl dostat se na hřbitov a bratry zastavit, což znamená zabít je a když Nealovi konečně dojde i to, že zabila Matta a Linsay, bez rozmýšlení Angele oznamuje že O.k., aby tu zůstala a on že půjde pro auto. Venku ale už vidíme, že rozhodně nemá v úmyslu na ni čekat a chystá se ujet. Jenomže tím jak je nervózní mu vypadávají klíče z rukou na zem. Pomalu je zvedá, ale v tu chvíli se před ním objevuje Angela a když vidí jak je nervózní a to že se klepe, začíná jí docházet, že ji chtěl podvést. To už se její vztek zvětší na tolik, že popadne Neala za hlavu a zlomí mu vaz. Jeho tělo padá bezmocně k zemi....


V dalším záběru naše dvojka zapaluje na hřbitově svíčky okolo hrobu mrtvé dívky Angely. Sam se bratra ptá, jestli si opravdu myslí, že to bude fungovat a Dean mu odpoví, že ne a tak Sam konečně pochopí, že to Dean udělal jen proto, aby jí sem nalákal. Nedaleko v houští se ozve šustivý zvuk. Oba okamžitě zpozorní, Sam pomalu vytahuje zbraň, kterou měl ještě před chvílí za pasem a jde se porozhlídnout na místo, odkud byl zvuk slyšet. Oči i uši má nastražené, ale protože je hodně tma a on skoro nic nevidí, musí se spoléhat jen na sluch a zbraní míří někam do ztracena. Tenhle záběr nám poskytuje pohled na napjatého Sama a postavu v bílých šatech, která se k němu zezadu tiše blíží. Sam však uslyší zvuk sešlapávajícího se listí, v tu pravou chvíli se otočí a namíří zbraň Angele přímo mezi oči. Mrtvá dívka ho prosí ať to nedělá, že je pořád jenom člověk a ve chvíli, kdy je zcela vidět, že to Sam neudělá, tak nečekaně vystřelí a zasáhne Angelu doprostřed čela.


Mrtvé dívce to ale nic neudělá a překvapený Sam začíná utíkat zpět. Angela ho pronásleduje. Běží opravdu velmi rychle. Když už jsou skoro u jejího vlastního hrobu, dohoní ho, shodí na zem, a začíná mu otáčet hlavou, aby mu zlomila vaz.


Do toho už ale zasahuje připravený Dean. Se zbraní a kovovým hrotem v ruce po Angele čtyřikrát vystřelí a ta spadne po zádech do své vlastní rakve. Dean okamžitě běží k ní a přitom si strká zbraň za pás. Udělá dlouhý smyk po trávě až k rakvi a tím kovovým hrotem jí pomalu propichuje hruď, až jí zcela připíchne zády k rakvi a duch zemře, respektive konečně zůstává mrtev. Potom si pomalu stoupne, podívá se do rakve a praví " Co je mrtvé, ať mrtvé zůstane"...


Je ráno, naši bratři udusávají poslední hlínu na hrobě Angely a s lopatami v rukou se vrací ke svému Chevroletu Impala. Sam bratrovi povídá, že to celé, ten falešný rituál a to vše... bylo pěkně drsné, ale že by ho už příště nemusí použít jako návnadu. Na to Dean se svým typickým úsměvem praví, že byl Sam víc její typ. "Ona měla mizerný vkus na chlapy" :-) Sam se jen ušklíbne a oznamuje, že mu zřejmě zlomila ruku. Dean si s tím nijak hlavu neláme a bratrovi říká, že je moc křehkej. Pohledem se otočí na mámin hrob. Ale po tom co se ho Sam zeptá, zda tu chce chvíli zůstat a on odmítne, oba nasedají do auta a odjíždějí pryč.

Záběr na Chevrolet Impala, který jede po silnici zalité večerním sluncem. Dean najednou zastavuje na kraji silnice, vylézá z auta a sedá si na přední kapotu. Sam vyleze za ním a ptá se ho co mu je, to už ale vidíme, že se Dean s něčím trápí. Začíná se bratovi omlouvat za to, jak se choval a Sam si přisedá k němu na kapotu. Nastává chvíle ticha, jen záběr na zdrceného Deana, kterému se začínají lesknout oči. Sam chtěl stále vědět, jak se od smrti svého otce jeho bratr cítí a teď nastala ta chvíle. Dean Samovi svěřuje své pocity viny za tátovu smrt, které nese a od toho dne vždy nesl v sobě, jen se je jako správný chlap snažil umlčet, jenomže to se nikdy nepodaří ani tomu nejsilnějšímu. Sam jediný o tom dokázal mluvit, dokázal se svěřit a ulevit svému srdci, Dean však ne a všechny jeho myšlenky a pocity, že může za tátovu smrt, odpovědnost za vše i za to jak se poslední dobou choval, se nakonec slily v jednu obrovskou tíhu, kterou už neunesl a musel se konečně někomu svěřit, někomu, komu neskutečně důvěřuje, někomu, kdo ho nikdy nezklame a nezklamal, někomu v kom má a vždy bude mít tu největší oporu - svému bratrovi. Postupně mu líčí všechny své pocity a přitom se snaží zadržovat slzy, které mu zaplňují celé oči. Sam však nehodlá nechat ho v tom samotného a jako správný bratr, ač též s hroznou ránou v duši po smrti svého otce, i s tím že si uvědomuje, že jeho bratr má pravdu a zřejmě opravdu může za smrt otce, tak se ho snaží podržet a ulehčit mu jeho bolesti. Dean však pokračuje a na Samovi povzbudivé řeči moc nereaguje. Musí se z toho vymluvit a dál si vyčítá, že se vrátil zpět, když to nebylo předurčeno... "Byl jsem mrtvý, a měl jsem zůstat mrtvý"... Sam neví co by na tohle mohl povědět, jak bratrovi pomoct a tak tam jen sedí a kouká soucitně na bratra, neschopen cokoli dodat, či namítnout. Dean se zahledí někam přez sebe do dáli a říká Samovi, že chtěl vědět jak se cítí a nyní teď už to ví...

pohlédne významně na Sama, očima plnými slz a řekne, i když si je jist, že na tohle nebude nikdo, ani jeho bratr schopen odpovědět... "Můžeš mi říct, co mám udělat, aby zase bylo všechno v pořádku"? Sam však opravdu neví, co by na tohle měl říci, nemůže najít ta správná slova a tak své, teď už také lesknoucí se oči odvrací pryč od bratra. Dean jen náznakem pokývá hlavu a tváře po které mu stékají slzy odvrací také pryč. Hlavu plnou vzpomínek, bolesti, pocitu vlastní viny, plnou břemen, které musí stále nosit stále v sobě a také nevyřčenou otázkou, co bude dál, kam jejich životy povedou a zda se dokážou společně postavit všem nástrahám jejich světa, jejich profese i nástrahám vlastních chyb...


Moje hodnocení:

Tak tohle byla dobrá epka se skvělým pomstychtivým duchem a tím kdo si s jejich vyvoláváním zahrává...celý děj byl NICE a i to, kdo vlastně ve skutečnosti toho ducha vyvolal...No úplně nejlepší byl poslední rozhovor bratrů, bylo v něm opravdu hodně emocí...hlavně těch Deanových, které vyšli celé najevo až teď. No a všechno to, jak mají rádi otce a tak. Fakt dobrý díl, i když někomu vadí, jak se Daddyho smrt omílá pořád dokola, tak podle mě to bylo hodně dobrý a patřilo to tam.

Moje známka tedy 9/10

Popis zpracovala: supernaturallois
Popis upravila: Kaškulka

Komentáře k této epizodě

(Zadejte, pokud chcete tuto diskusi sledovat mailem)

Stav překladu AMW.cz
(Supernatural S15E00):
Příští epizoda SERIÁL SKONČIL
Partneři 4news.cz